Psycon In English Psycon in Russian

Aavan meren tuolla puolen

Tilaa lehti Edelliset lehdet Lähetä palautetta

Ingressi:
Kautta aikojen ihmisen mieli on halannut uusien kokemusten ja kulttuurien perässä  muille maille. Kaukokaipuun lisäksi moni muukin seikka painaa vaakakupissa, kun  Nokialta lähetetään työntekijöitä maailmalle. Perusteet ovat aina konsernin näkökulmasta  bisneslähtöiset, mutta työntekijän oma valmius ja asenne ovat viivalla lähes yhtä tärkeitä.
Linkkiteksti:
Lue artikkeli
Valokuva:
Aavan meren tuolla puolen

Artikkeli:

Teksti: Hanna Ojanpää Kuvat: Valtteri Kantanen     

Kautta aikojen ihmisen mieli on halannut uusien kokemusten ja kulttuurien perässä muille maille. Kaukokaipuun lisäksi moni muukin seikka painaa vaakakupissa, kun Nokialta lähetetään työntekijöitä maailmalle. Perusteet ovat aina konsernin näkökulmasta bisneslähtöiset, mutta työntekijän oma valmius ja asenne ovat viivalla lähes yhtä tärkeitä.

Nokian globaalissa HR-yksikössä Samuli Kivikko vastaa henkilöstön resursoinnin prosesseista ja rekrytoinneista sekä

Samuli Kivikko
Reilu vuosi sitten USA:sta palannut Samuli Kivikko vastaa Nokialla muun muassa kansainvälisistä komennuksista.
kansainvälisistä komennuksista. Tehtävänkuva on Kivikolle mieluinen omien kokemuksiensakin puolesta. Vasta reilu vuosi sitten Kivikon perhe palasi Atlantin tuolta puolen yhteiseltä projektiltaan.

– Lähtö New Yorkiin oli perheemme yhteinen, kahden vuoden pituinen projekti. Sekä asettumista uuteen maahan että paluuta kotiin helpotti se, että olin asettanut komennukselle selkeät rajat – alun ja lopun. Projektiluonteisena lähtö ei tuntunut lopulliselta eikä paluuseen liittynyt niin paljon dramatiikkaa, Kivikko muistelee kesien 2007 ja 2009 välistä aikaa.

Pohjois-Amerikan rekrytointi- ja resursointitiimin vetäjänä USA:ssa toiminut Kivikko lähti matkaan vaimonsa sekä puolivuotiaan tyttärensä ja 2,5-vuotiaan poikansa kanssa. Perheen mukanaolo oli isän ja työntekijän näkövinkkeleistä korvaamaton.

– Perheen ja sitä kautta tavallisen arjen merkitys vieraassa kulttuurissa on suuri. Tavalliset asiat ruokakaupassa käynteineen ja lasten harrastuksineen pitävät elämän kasassa ja irrottavat ajatukset pois pelkän työn ympäriltä. Myös paikallisiin tapoihin ja ihmisiin oli helpompi tutustua perheenä.

Ison Omenan kupeessa

Kivikon perhe asui 40 minuutin junamatkan päässä Manhattanin Grand Central Stationilta, Rye-nimisessä 18 000 asukkaan pikkukaupungissa.

– Asuinalueemme oli viihtyisä ja vehreä, jopa idyllinen. Meille mieleen jäi paikallisten vahva sosiaalisuus. Vaimon oli helppo löytää itselleen verkostoja ja lapsille leikkikavereita. Samaa yhteisöllisyyttä jää Suomessa välillä kaipaamaan.

NokiaSilminnähden Amerikan vuosiin tyytyväinen Kivikko kertoo, että perheen elämäntilanteen kannalta ajankohta oli heidän puolellaan: pienet lapset sopeutuivat helposti ja vaimo olisi joka tapauksessa ollut hoitovapaalla. Nyt Suomeen paluun jälkeen vaimokin on palaamassa takaisin työelämään.

– Ulkomaankomennuksen yksi tärkeimmistä tehtävistä on antaa tekijälleen eväitä työssä kehittymiseen. Itselleni apua on ollut Pohjois-Amerikan markkinoiden paikallisesta ymmärtämisestä käytännön kokemusten kautta. Esimerkiksi lainsäädännön tuntemisesta on hyötyä uudessa tehtävässäni.

Aavan meren tuolla puolen
Tavallisen arjen merkitys korostuu Kivikon mukaan vieraassa kulttuurissa.

 

Monen asian summa

Nokialla ulkomaankomennuksia on kolmenlaisia: työntekijä lähtee paikallisella sopimuksella maahan x määrittämättömäksi ajaksi; lyhyt siirto esimerkiksi projektiin ja asiantuntijatehtäviin; tai keskimääräiseltä pituudeltaan kaksivuotinen komennus lähetettynä työntekijänä.

 – Ja onhan joukossamme myös niitä, jotka jäävät maata kiertävälle radalle, vaihtaen komennusmaata toisen jälkeen, Kivikko muistuttaa.

Tälläkin hetkellä Nokian palkkalistoilla on satoja erilaisilla komennuksilla olevia työntekijöitä ympäri maailmaa.

– Suurimmat kohteet vaihtelevat bisnes- ja projektitilanteesta riippuen. Karkeasti voi kuitenkin sanoa, että isot maat isoine markkinoineen ovat listan kärjessä, Kivikko mainitsee viitaten valtioihin kuten USA, Saksa, Englanti, Kiina ja Intia. Myös työtehtävien kirjo on laaja – esimerkiksi tutkimusja tuotekehitysosaajia, markkinointiihmisiä, myynnin ammattilaisia ja talouden hallitsijoita.

Nokialla komennusprosessi on hiottu vuosien kokemuksella viimeistä piirtoa myöten.

– Lähtö ulkomaille on aina työntekijän omasta aktiivisuudesta kiinni. Yli 150 maassa toimiva Nokia pyrkii hyödyntämään paikallista osaamista. Toki mahdollisuuksien ja tilanteiden mukaan komennuksia edelleen tapahtuu.

Nokialla pidetään tärkeänä, että työntekijän elämäntilanne on sopiva ulkomaankomennukselle. Tämän varmistamiseksi ja komennukselle lähtijöiden arvioimiseksi on kehitetty International Assignment Assessment -menettely (IAA), jota käytetään aina kun mahdollista. Soveltuvuusarvioinnin käyttö vaihtelee eri puolilla maailmaa, paikallisista olosuhteista riippuen.

IAA-menettelyä käytetään lähtijän, ja hänen mahdollisesti mukaan lähtevän perheensä, komennukselle soveltuvuuden arviointiin. Lisäksi Nokia pyrkii omalta osaltaan tukemaan heidän valmistautumistaan sellaisiin komennuksen aikaisiin haasteisiin, jotka heidän tapauksessaan vaikuttavat todennäköisiltä. Kivikko korostaa, että päätöksen tulee olla perheen sisällä yhteinen ja Ulkomaankomennusarviointiperusteellinen.

– Työnantajalle on merkitystä, että kaikki seisovat lähdön takana. Jos uudessa maassa joku perheenjäsen ei viihdy, pian kukaan ei viihdy. Tämä ei voi olla näkymättä työssä ja silloin kukaan ei hyödy tilanteesta. Sen sijaan kun komennukseen ja lähtijöihin liittyvät osatekijät sopivat hyvin kohdalleen, saavat kaikki parhaimmillaan upeita kokemuksia ja lähetetty työntekijä omalle ammattitaidolleen nostetta, Kivikko listaa ja jatkaa, että niin sanottu vierailu komennuskohteeseen on hyvä tilaisuus tutustua tuleviin asuinpaikkoihin.

– Lisäksi komennukselle lähtevää työntekijää perheineen tuetaan paikallisesti Nokian puolesta, esimerkiksi asunnon vuokraamisessa, viranomaisasioiden hoidossa, lasten koulujen valinnassa eli asioissa, mitä uuteen paikkaan sijoittuminen ja siellä eläminen vaatii.

Oma maa mansikka?

Ketään ei siis jätetä yksin, kun lähtö lähenee, mutta entä sitten, kun koittaa paluun aika ja mikään ei ole enää niin kuin ennen?

– Tämä on todellakin monella paljon haastavampi tilanne. Työntekijälle suosittelen aktiivista yhteydenpitoa esimiehiin ja henkilöstöpuolelle. Mehän emme voi jäädyttää kotimaassa ollutta tehtävänkuvaa komennuksen ajaksi, mutta pyrimme tietysti tarjoamaan saman tason töitä ulkomailta paluun jälkeen.

– Toki muutto takaisin on paljon muutakin. Nokia hoitaa muuttojärjestelyt, mutta mitään virallista paluutukea emme voi tarjota. Oletuksena on kuitenkin, että perhe palaa kotimaahansa. Ymmärrän kuitenkin, että paljon tapahtuu henkisellä puolella. Vaikka ulkomailla eletäänkin tavallista arkea, on elämässä usein mukana lisämausteita – ehkä miellyttävämpi ilmasto, enemmän virikkeitä, matkoja ja suuren maailman meininkiä. Suomi ei ehkä alkuun tunnukaan kovin jännittävältä metropolilta. Toisaalta maailmalla olo avartaa silmiä ja meidän yhteiskuntamme hyvät puolet yleensä nousevat uuteen arvoon. Ulkomaan vuodet myös hitsaavat perheenjäseniä yhteen ja jaetut kokemukset kantavat pitkälle.

Kivikon perheessä muistoja pidetään yllä valokuvia katselemalla ja pitämällä yhteyttä Amerikan tuttuihin. Ja kun Halloweenin aika koittaa, esiin kaivetaan kurpitsat ja muut teemaan kuuluvat rekvisiitat.


 © Psycon